Lubuskie Wawrzyny to ukłon w stronę środowiska literackiego i naukowego woj. lubuskiego. Właśnie poznaliśmy laureatów, czyli autorów najlepszych książek wydanych w zeszłym roku.

Gala wręczenia nagród, ze względu na okoliczności, zaczęła się nietypowo. Na tle flagi Ukrainy środowisko pisarzy i naukowców uczciło chwilą zadumy doświadczonych wojną sąsiadów. Motyw wojny przewijał się zresztą podczas całej uroczystości – wybrzmiewał w poezji, wracał w książkach naukowych.

Lubuskie Wawrzyny wręczono już po raz 28. Organizatorzy – miejskie i wojewódzkie biblioteki w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. zbliżają się do okrągłego jubileuszu.

W tym roku pisarze i naukowcy walczyli o nagrody finansowe i tradycyjnie – srebrne pióra autorstwa Anety Pabiańskiej-Moskwy, artystki, która przygotowuje je od ponad dekady.

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza trafił do Alfreda Siateckiego za „Szwindel w Grṻnbergu”. - Kryminalna fabuła jest pretekstem, by opowiedzieć o mieście – mówi prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak, przewodnicząca kapituły odpowiedzialnej za prozę.

Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii poezja otrzymał Jarosław Barańczak za tomik „Znak”. - Niesie nadzieję i robi to bez taniej naiwności – komentuje ks. prof. Andrzej Draguła, który stał na czele kapituły wyłaniającej najlepszych poetów.

Zauważona została również debiutantka – Natalia Haczek i jej „Głód”, za który otrzymała Srebrne Sokole Pióro.

Wawrzyny Naukowe mają nieco krótszą niż literackie historię. - 17 lat temu dominowały książki historyczne. Dziś spektrum dyscyplin jest bardzo szeroki – opowiada prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, przewodniczący kapituły wyłaniającej najlepsze książki naukowe.

Mimo różnorodności dziedzin, wygrała pozycja historyczna – „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej” pióra Przemysława Słowińskiego.

Wyróżniona za walory edytorskie została „Ilustrowana kronika Zielonej Góry” Igora Myszkiewicza.

Po raz pierwszy w historii wręczono Nagrodę Czytelników. Miłośnicy literatury swoich lokalnych ulubieńców wyłaniali poprzez głosowanie w plebiscycie on-line. Oddali blisko 3 800 głosów. Najbardziej przypadła im do gustu książka Edwarda Jabłońskiego „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”.

Dyplomami za całokształt twórczości zostali uhonorowani Irena Zielińska i Zbigniew Kozłowski.

(ah), Urząd Miasta Zielona Góra