Godziny pracy Biblioteki 

BIBLIOTEKA GŁÓWNA
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 903

Mail: wypozyczalnia@bibliotekanowasol.pl

ODDZIAŁ DLA DZIECI
Godziny otwarcia:
poniedziałek 11.00 - 17.00
wtorek-piątek 9.00 - 17.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 3781 914

Mail: oddzialdladzieci@bibliotekanowasol.pl

FILIA
Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 10.00 - 18.00
sobota 9.00 - 15.00

Tel: 68 4511 841

Mail: filia@bibliotekanowasol.pl

Poznać Baldwina
Z okładki najnowszego numeru „Książek” czule – i z niejakim oczekiwaniem, jakby chciał nas do czegoś zachęcić, może do poznania jego twórczości? – spogląda na nas James Baldwin. Z zachętą tą koresponduje tekst Anny Pochmary, która oprowadza nas po książkach amerykańskiego klasyka. Czas na poznawanie Baldwina jest zresztą doskonały – na polski rynek trafia właśnie tom esejów „Następnym razem pożar”, potem pojawi się powieść „Mój Giovanni” (w odświeżonym przekładzie), a za nimi kolejne tytuły – przetłumaczone na język polski po raz pierwszy albo na nowo.

Saunders, Ernaux i Austen
„Na tym świecie wiele się mówi o odwadze, a moim zdaniem za mało o umiarze i ostrożności”. Gratką dla fanów amerykańskiej prozy będzie „List miłosny”, opowiadanie George’a Saundersa w przekładzie Michała Kłobukowskiego, które znajdziemy w tomie „Dzień wyzwolenia”. Ten pojawi się w księgarniach na początku marca. Czytajcie przedpremierowo!

Książkowym wydarzeniem tej wiosny będzie też z pewnością premiera „Ciał”, bezkompromisowej i odważnej książki Annie Ernaux. Z noblistką – między innymi o sporze aborcyjnym w Polsce i kryzysie humanitarnym na granicy – porozmawiał Michał Nogaś.

-----------------------------------------------
Referendum w sprawie praw i wolności kobiet? Taki rodzaj plebiscytu zawsze wiąże się z nieczystą grą polityczną, z prowadzeniem kampanii, z wysuwaniem argumentów uwłaczających kobietom. W takim zamieszaniu ginie to, co najważniejsze – fakt, że prawo do aborcji jest prawem podstawowym i w rzeczywistości nigdy nie powinno podlegać jakimkolwiek negocjacjom.
Annie Ernaux

---------------------------------------

Co miała w szafie Jane Austen?

Hilary Davidson stworzyła wirtualną garderobę pisarki rozpisaną na 32 sukienki, 11 płaszczy i narzutek, 13 nakryć głowy, 15 akcesoriów. A także 161 listów, w których pojawia się temat mody. Ile wzrostu miała autorka „Dumy i uprzedzenia” i jak w odkryciu tego pomogło przymierzanie jej płaszcza przez kolejne osoby? Sprawdźcie.

Magazyn „Książki” – co w nowym numerze?
Co jeszcze? Analiza świata influencerów pióra Miłady Jędrysik. Recenzje nowych powieści Coetzeego i Strout oraz debiuty Kim de l’Horizon i Marii Halber. Apteka dla dusz – o książkach, które pomogą nam przetrwać życiowe kryzysy. Tekst Michała Rusinka, który fetuje powrót Billa Wattersona, autora komiksu, który swego czasu stworzył książkę nazwaną „najśmieszniejszym, najbardziej wzruszającym, a przede wszystkim najmądrzejszym amerykańskim komiksem wszech czasów”, a potem zamilkł na prawie trzy dekady. A także ogromna dawka mądrości płynącej prosto od sponsorki numeru, Jolanty Brach-Czainy, której refleksje wzbogacają najnowszy numer magazynu „Książki”.

Źródło: lubimyczytac.pl